Jak vyčistit klimatizaci v autě aneb nevdechujte za jízdy plísně a bakterie
Jak vyčistit klimatizaci v autě aneb nevdechujte za jízdy plísně a bakterie

Jak vyčistit klimatizaci v autě aneb nevdechujte za jízdy plísně a bakterie

17. 3. 2024
0 Komentáře

Klimatizace už dnes patří k běžné výbavě vozidel. Mnoho řidičů však nevěnuje dostatečnou pozornost její údržbě a zbystří až ve chvíli, kdy přestane chladit nebo začne zapáchat. V jejích útrobách se ale rády množí bakterie a plísně, které je čas od času potřeba zlikvidovat. Dnes vám řekneme, jak se čistí klimatizace v autě svépomocí a kdy navštívit specializovaný servis.

 

V horkých dnech si jízdu autem bez klimatizace nedovedeme představit. Po jejím spuštění však do interiéru vozu proudí bakterie, viry, plísně a další nečistoty, které se průběžně usazují v potrubí ventilace nebo výparníku klimatizační jednotky. Dýchat škodlivinami nasycený vzduch po celou dobu jízdy ale zdraví organismu dvakrát neprospěje. Jako tradičně, i tady je nejlepším lékem prevence – tj. umět klimatizaci správně používat.

Jak správně používat klimatizaci

Interiér vozu, který stojí na rozpáleném slunci, se dokáže ve velmi krátkém čase rozehřát i k 60 °C. Pokud v autě přepravujete svého mazlíčka a plánujete se vzdálit, nenechávejte ho uvnitř samotného. Po návratu v první řadě auto důkladně vyvětrejte. Když stáhnete okýnka nebo otevřete dveře do průvanu, teplota uvnitř se rychle vyrovná té venkovní a klimatizace bude mít s chlazením mnohem méně práce.

Hlídejte si teplotní rozdíly a klimu vypněte ještě před cílem

V tropických teplotách ocení výhody klimatizace každá posádka vozu. Tělu ale nesvědčí velké teplotní rozdíly ani studený vzduch proudící přímo na vás. Snadno si tak zaděláte na rýmu, zánět středního ucha nebo zatuhnutí krku.

Při cestách na krátkou vzdálenost si proto nastavte teplotu maximálně o 5 °C nižší, než je ta venkovní, při dlouhých trasách bez častých zastávek nevadí rozdíl 7 až 10 °C.

Zhruba 10 minut před dojezdem do cíle klimatizaci vypněte a nechejte běžet jen ventilátor, klidně na vyšší výkon. Nejenže se vaše tělo postupně aklimatizuje na venkovní teplotu, ale zároveň se vysuší výparník a sníží se vlhkost v klimatizačním systému, kterou mají plísně a bakterie tolik rády.

Používejte klimatizaci i v zimě

Zní to možná nelogicky, ale klimatizace vám může být k užitku i v třeskutých mrazech. Pomůže vám s odmlžením skel a s rychlejším odmrazováním čelního skla, i když je motor ještě studený. Klimatizaci byste měli v zimě zapnout aspoň dvakrát do měsíce. Předejdete tak zanášení systému a při prvním spuštění po půlroční pauze vás nepřivítá zatuchlý odér.

Vyčištění klimatizace v autě zvládnete i sami

Klimatizace není bezúdržbová záležitost a mezi řidiči je péče o ni opomíjená podobně jako například péče o podvozek auta. Klimatizaci byste měli pravidelně čistit, abyste ji zbavili všech nečistot a nepřátelských mikroorganismů. S menší údržbou vždy na jaře a na podzim si poradíte sami. Bude vám k tomu stačit sprej na čištění klimatizace, který pořídíte v řádu stokorun, a případně nový kabinový filtr.

Sprej bez hadičky

Asi nejběžnější a nejpohodlnější způsob čištění a dezinfekce klimatizace je speciální sprej, který se umisťuje mezi přední nebo zadní sedadla. Jeho použití je velmi jednoduché.

  • Nastartujte auto a zapněte klimatizaci na nejnižší teplotu.
  • Ventilátory pusťte na nejvyšší výkon a nastavte vnitřní cirkulaci vzduchu.
  • Aktivujte tlakovou lahev, zavřete dveře a nechejte působit 10 až 15 minut. Nezůstávejte v autě.

Během této doby se z nádoby postupně uvolní jemný aerosol, který klimatizace nasaje do svého okruhu. Nejedná se o stoprocentní metodu dezinfekce, ale účinky těchto sprejů jsou velmi slušné. A navíc hezky provoní interiér.

Sprej s hadičkou

Druhou variantou je sprej s hadičkou. Funguje na stejném principu, ale aplikuje se přímo do průduchů ventilace nebo do potrubí za kabinovým filtrem, který musíte vytáhnout. Při té příležitosti mějte raději nachystaný nový. Filtr byste měli měnit každé dva roky, ale není nic proti ničemu, když interval o polovinu zkrátíte. Ani u originálního dílu se nejedná o položku, která by ohrozila váš rozpočet. Odměnou vám bude vzduch bez zápachu a nerosící se okna.

Čištění klimatizace ozonem

Nejúčinnější cestou, jak vydezinfikovat klimatizaci v autě, je čištění ozonem. Tento plyn má silné oxidační účinky a dokáže proniknout do všech útrob materiálů. Proto se dnes běžně používá v lékařství, hotelnictví i autoprůmyslu k likvidaci virů, bakterií a plísní.

Čištění ozonovým generátorem vám provede autoservis se specializací v rámci kompletního servisu klimatizace, který byste měli nechat provést každé dva roky. Kromě vyčištění vám v servisu provedou:

  • tlakovou zkoušku klimatizačního systému,
  • doplnění nebo výměnu chladiva
  • a případnou opravu netěsných spojů.

Samotné vyčištění klimatizace ozonem trvá okolo půl hodiny. V našem autoservisu vám rádi oboje provedeme – jak kontrolu klimatizace, tak dezinfekci. Stačí se na nás jen obrátit.

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rubriky

Poslední akce

Provozujeme prodej a servis osobních i užitkových vozů, vybavený moderním servisním a diagnostickým zařízením. Provádíme i rozsáhlé a náročné opravy hnacích agregátů, převodovek a karoserií, včetně kvalitního lakování ve vlastní moderní lakovně. Nejen svým zákazníkům, ale všem motoristům poskytujeme 24 hodinovou NON-STOP asistenční službu na čísle +420 602 29 30 30. To vše již od roku 1993!
Copyright © 2023. All rights reserved.