Zima je prakticky za námi, a tak je vhodná příležitost nechat zkontrolovat svůj vůz před nadcházející sezonou. Víte, jak auto připravit na jaro?
Zimní měsíce jsou pro automobily vždy náročné, a tak během nich mohly utrpět některé šrámy, o kterých jejich majitelé ani nemusejí vědět. Víte, co všechno si nechat před jarní sezonou zkontrolovat?
Jarní údržba auta je důležitá a nekončí jen přezutím pneumatik na letní. Zde je 12 důležitých věcí, které byste měli po zimě zkontrolovat:
„Klíčovými prvky pro bezpečnost jsou pneumatiky, brzdy a stěrače, a tak bychom na jejich kontrolu rozhodně neměli zapomenout,“ říká Lukáš Popelka, vedoucí marketingu divize After Sales ve společnosti Porsche Česká republika.
Podle zákona musíte mít na vozidle zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. Pro jistotu doporučujeme přezout na letní pneumatiky na začátku dubna.
Nicméně, podle zákona můžete přezout na letní pneumatiky dříve, pokud není sníh, led nebo námraza na silnici, pokud se neočekává špatné počasí, nebo pokud na silnici neplatí značka „povinná zimní výbava“.
Právě pneumatiky a stěrače jsou prvky, které si řidiči zvládnou prohlédnout svépomocí, pokud nechtějí využít některé z jarních akcí nabízených servisy. Obutí prohlédneme pohledem, zda na něm není nějaké poškození, třeba od výmolu, nebo zda vzorek není už příliš sjetý. To nám ideálně ukáže ukazatel opotřebení, tedy speciální gumové destičky v pneumatice s minimální povolenou hloubkou dezénu – 1,6 mm u letních, respektive 4 mm u zimních.
Využít lze ale samozřejmě pomoc hloubkoměru nebo úplně jednoduše, mince. Měření pětikorunou u letních gum je ale pouze orientační, funguje tak, že minci zasuneme do běhounu pětkou obrácenou vzhůru a pokud číslici uvidíme celou, je nutné pneumatiku vyměnit. U zimního obutí zase podobně poslouží dvoueurovka – pokud uvidíme celý vnější stříbrný okraj, je už guma sjetá. Buď jak buď platí, že vzorek měříme na více místech, to kdyby byl sjetý nerovnoměrně.
Také výměnu stíracích lišt zvládneme sami, přičemž právě začátek jara je vhodná doba k tomuto úkonu. Stírače totiž mohly být během zimy poškozeny – gumičky mohly vlivem nízkých teplot zpuchřet, poničit je mohlo i stírání přes zamrzlé sklo – aniž bychom si to uvědomili. „Špatným stěračům se řidič postupně přizpůsobuje, a tak si říká, že jsou ještě v pořádku. A když je pak vymění, nestačí se divit, jak dobře najednou za deště vidí,“ upozorňuje Lukáš Popelka z Porsche ČR. Jestliže si tak stíracími schopnostmi nejste jistí, klidně stírače vyměňte preventivně, tahle investice za pár stovek se vyplatí.
Neméně důležitá je také kontrola osvětlení. Zda vám skutečně svítí všechny žárovky není těžké zjistit, funkční osvětlení je přitom základem pro bezpečnou jízdu nejen v noci. Ani na jaře navíc není na škodu nechat zkontrolovat akumulátor, případně ho nechat dobít.
To kontrola brzdové soustavy už je něco, co musíme nechat na servisu, ať už v rámci pravidelné prohlídky, nebo právě v rámci nabízených jarních akcí. Vedle stavu brzdových destiček a kotoučů bývají prohlédnuty také brzdové hadičky.
Ono ale podvozek obecně v zimě nejvíce trpí, a tak se vyplatí si ho nechat v servisu prohlédnout komplexně. Nejde přitom jen třeba o kosti stabilizátorů, uložení ramen náprav nebo pružiny a tlumiče, které v zimě dostávají nejvíce zabrat. „Zničit si můžete i různé plasty zespodu karoserie. Trefíte zmrazek, který je třeba v -10°C hodně tvrdý a plast se zničí. Tradičně k tomu dochází na zasněžených parkovištích u lyžařských středisek,“ upozorňuje Lukáš Popelka.
Selhat může i manžeta na poloose. Z prasklé gumové objímky se dostane ven grafitová vazelína, která zamašťuje brzdový kotouč, který kvůli tomu hůře brzdí. Jestliže tedy máte takto manžety zamaštěné nebo jsou na nich praskliny, neměli byste váhat s jejich výměnou.
V tomto směru se vyplatí si nechat prohlédnout i ložiska (která mohou být zdrojem hučení v zatáčkách), geometrii (jejíž kontrolu někteří odborníci doporučují každý druhý rok) nebo výfuk, který může i u nového vozu začít rezivět již po dvou letech. Nejčastěji přitom odchází pletenec výfuku, do kterého se může dostat voda se solí.
Ideální příležitost je také kontrola provozních kapalin. Třeba chladicí kapalina by se měla měnit po pěti letech, postupem času mění své chemické vlastnosti a může tak v motoru rozežírat těsnění. Životně důležitý je pak stav brzdové kapaliny, u ní se speciálním měřičem testuje bod varu. Zapomenout bychom neměli ani na kapalinu do ostřikovačů, respektive výměnu zimní směsi za letní, která si lépe poradí s hmyzem ulpívajícím na čelním skle.
Jelikož ne všechny komponenty lze zkontrolovat doma, nabízejí servisy různé jarní akce, v rámci nichž jsou auta komplexně zkontrolována. „Takovou kontrolou předcházíme nákladům do budoucna. Je to forma prevence, ať nemusíme problém řešit, až skutečně nastane,“ říká Popelka s tím, že po dohodě se servisem lze takovou prohlídku provést na počkání. Pokud má navíc zákazník zájem, vybrané servisy mu umožňují se zúčastnit kontroly vozidla a osobně s mechanikem prodiskutovat, jaké případné závady řešit.
Značky na jaře připomínají i nabídku originálního příslušenství, která se může při nadcházející sezoně hodit. Často se jedná například o různé typy nosičů jízdních kol, plastové vložky do zavazadelníku nebo ochranné folie na hranu zadního nárazníku. K užitku ale může přijít i síť mezi sedadla, ochranný povlak na sedadlo pro psa nebo speciální bezpečnostní postroj pro psa.